TITLE

DESCRIPTION

Montessori mafia

Je Montessori počátkem Google a Amazonu?

Mimořádnému zájmu se těšil článek Malé sázky: Jak průlomové nápady vyplouvají z malých objevů (Free Press, 2011) v magazínu Wall Street Journal, který napsal Peter Sims. Pojednával o možnosti Mafie Montessori vzhledem k tomu, že metody Montessori zplodily tvůrčí elitu, včetně zakladatelů Google Larryho Page a Sergeie Brina, Jeffa Bezose z Amazonu, průkopníka videoher Willa Wrighta, zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese. Za zmínku take stojí kuchařka Julie Child, rapper P. Diddy, Anne Frank anebo Gabriel G. Marquéz.

Je na přístupu Montessori něco, co živí kreativitu a napáditost, něco, z čeho bychom se mohli poučit?

Učme se podle Montessori

Montessori staví studenta do středu a je prokázáno, že to funguje. Jak poznamenal Sivadlk, funguje to na každém obydleném kontinentě, v každé ekonomické třídě. Přístup je přes sto let starý, ale myšlenky jsou nestárnoucí. Vyučovací metody Montessori vytvářejí spolupracující prostředí bez známek a testů, třídy jsou složené ze studentů několika věkových kategorií, důraz je kladen na učení podle vlastní režie a poznávání během dlouhých časových bloků.

Metody Montessori jdou proti srsti tradičním vzdělávacím metodám, ale mají zlověstné paralely v úspěchu svých absolventů.

Google nebyl spuštěn Larrym Page a Sergeiem Brinem jako geinální vize, ale spíše jako projekt ke zlepšení vyhledávání v knihovnách, následované řadou malých objevů, které odemkly revoluční byznys model. V jednom z rozhovorů Larry Page řekl, že: “že součástí výchovy bylo nenásledovat pravidla a řády, být motivován a ptát se, co se děje ve světě, prostě dělat věci trochu jinak.“

Strategie Jeffa Bezose z Amazonu zahrnuje rozvoj myšlenek na nových trzích podobný „výsadbě semen“ anebo „sjíždění slepých uliček“. Manažeři Amazonu se učí a objevují příležitosti za pochodu, se spoustou slepých uliček, „ale jednou za čas půjdete uličkou a ta se otevře v obrovskou, širokou třídu.“

Will Wirght, vynálezce hry Simsovi (The Sims), také pěje chválu. „Montessori mě naučilo radost z objevování. Je to o učení se podle vašich podmínek, místo toho, aby vám věci vysvětloval učitel. Sim City přímo z Montessori vychází…“

Možná je to jen náhoda, že absolventi Montessori vedou dvě ze světově nejvíce inovativních společností.  Nebo nám snad Mafie Montessori může poskytnout lekci i přes to, že pro mnohé z nás už je pozdě navštěvovat Montessori.

A co budoucí Montessori generace? Jako jeden příklad za všechny uveďme malého prince George, jenž navštěvuje Westacre Montessori školku a následuje tak tradici svého otce vévodu Williama a strýce prince Harryho.

Máte zkušenosti s Montessori? Co si o netradičních metodách myslíte? A co vaše děti, budou navštěvovat Montessori jesle, školku nebo školu?

Montessori ZŠ a MŠ

Jsme mateřská a základní škola v Mostě s Montessori programem. Náš současný vzdělávací program je pro děti od 2 do 15 let. Přijďte se k nám podívat.

Jsme o.p.s. - veškeré získané finanční zdroje jsou tudíž investovány do naší činnosti a rozvoje.

        

Rychlý kontakt

AMA SCHOOL - základní škola a mateřská škola montessori o.p.s.

Široký vrch 363
Most, 434 01

+420 702 279 927

office@amaschool.cz

Elektronická omluvenkaFotogalerie

Facebook